Çamur Banyoları

Köyceğiz Gölü’nü denize bağlayan, Dalyan Kanalı kenarındaki Dalyan Çamur Banyoları yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Yörede, Ali Rıza Çavuş Girmesi olarak bilinen Dalyan Çamur Banyoları’nı günde ortalama 500 kadar turist ziyaret ediyor.

Kaunos Antik Kenti, Kaya mezarları ve Caretta caretta cinsi kaplumbağaları ile ünlü Dalyan Kanalının bir özelliği de çamur banyolarıdır. Dalyan Çamur Banyoları, yaz kış 39 derecedeki kükürtlü şifalı suyunun yanı sıra Kelopatra’nın güzellik için çamur banyosu yaptığı rivayeti ile de özellikle yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Güzellik iksiri olarak ünlenen çamur banyosunun insanları en az on yaş gençleştirdiğine inanılır. Bir süre vücutta bekletilen çamur, kuruduktan sonra deriyi gerer ve kırışıklıkları yok ettiğine inanılır. Dünyanın her tarafından pek çok ünlü çamur banyosunu ziyaret etmiştir.

Ege Üniversitesi-Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanlığı’nca yapılan tahliller sonucu insan sağlığına zararlı hiç bir maddenin bulunmadığına dair rapor verilen Dalyan Çamur Banyoları’ndaki suyun ve bu su ile kaplıcalardaki çamurun içerdiği minerallerin, mafsal romatizması , siyatik ve kireçlenmeye karşı iyi geldiği, bunun bilimsel verilerle ortaya konduğu belirtilmiştir. Çamur banyolarının ayrıca, insan vücudundaki kan dolaşımını da hızlandırdığı tespit edilmiştir. Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanalı kıyısında, 4 ayrı yerde kaplıca bulunuyor. Bu kaplıcaların adları ise şöyle: Ali Rıza Çavuş Girmesi (Dalyan Çamur Banyosu ), Sultaniye Kaplıcaları, Delibey Girmesi, Gel Girme Kaplıcalarıdır.

KAYNAKLAR : 
http://www.dalyaninfo.com/Dalyan/dalyan_camur_banyosu.html

https:/ http://dalyanteknekoop.com/mud-bath.html/www.rotasenin.com/dalyan-camur-banyolari