Dalyan Turları

DALYAN VE ÇEVRESİNİ KEŞFETMEK İSTERSENİZ ,GÜN BOYU HOŞ VAKİT GEÇİRECEĞİNİZ GÜNLÜK TURLARA KATILABİLİRSİNİZ.

Dalyan Günlük / Tam tur

Bu turu özellikle Dalyan’a ilk defa gelenlere tavsiye ederiz. Çünkü bu turda doğa harikası dalyanımızın tüm güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Günlük program: Kounos antik şehir. İztuzu plajı, Çamur banyosu ve kısa bir göl turu.

Dalyan Ekincik Turu

Ekincik’e düzenlenen bu tur, çok eğlencelidir. Dalyan ağzı boğazından çıkınca rota sağa çevriliyor. Mavi Mağara’da mola veriliyor. Burada yüzüldükten sonra Ekincik’e hareket ediliyor. Öğle yemeği teknede yeniyor. Burda yüzme molası verildikten sonra. Snorkel ve gözlüğünüzü yanınızda bulundurmanız halinde deniz altının eşsiz güzelliğini yakından incelemniz mümkün.

Sultaniye kaplıca ve Köyceğiz Gölü Tekne Turu

Pazartesi günleri tekneyle Köyceğiz pazarına gidiliyor. Çevre köylerde yaşayanlar kendi ürettikleri yiyecekleri de satıyorlar. Dönüşte gölde yüzülüyor ve Sultaniye Kaplıcaları ziyaret ediliyor.

Dalyan Jeep Safari

Tam gün süren bu turda da Dalyan çevresinde görülmeye değer muhteşem güzellikteki manzaralar ayağınızın altına geliyor. Tam günlük tur programı: köy turu,minik şelale, yuvarlakçay, akköprü rafting alanı, radar mevkiinden iztuzu ve Dalyan’ı kuşbakışı izleyebilme imkanı bunlabilirsiniz.

Dalaman Çayında Rafting

Dalaman Çayı’na düzenlenen Rafting Turu, doğa ve macera tutkunları için ideal bir aktivite. Eğer bu tür macera ve adrenalin dolu, heyecan verici bir gün istiyorsanız size Rafting yapmayı öneriyoruz.  

Göcek 12 Adalar Tekne Turu

Bu eşsiz güzelliği anlatmak için mümkün değil kelimeler yetmez. Mutlaka görmeniz gerekir. Dalyan’dan sabah 9 gibi hareket edip saat 10 da başlayan muhteşem güzellikteki tertemiz masmavi koylarda denizin ve güneşin keyfini çıkaracağız bir tam gün süren 

tekne turudur. Yaklaşık 5 veya 6 koyda verilen molalar ile bol bol yüzme fırsatı bulacağınız ve eğleneceğiz bir tur olacaktır. Akşam üstü ise Kordonda Göcek restoranların da yemek yiyebilirsiniz.

Göcek turunda mola vereceğiniz birkaç koyu tanıyalım;

KLEOPATRA KOYU: Deniz kenarına kadar inen gür çam ormanlarıyla kaplı bir koydur. Yarıya kadar sulara batmış olan manastır kalıntıları tarih meraklıların ilgisini çekecektir. Cleopatra, Kalıntı Koyu olarak da adlandırılan bu yere iki defa gelmişti; bir kere Julius Caesar’la ve bir kere de, Mark Antony Actium’a giderken, Marc Antony ile birlikte. Cleopatra buraya eşsiz manzarası sebebiyle gelirdi.

TERSANE ADASI: Osmanlı döneminde kullanılan eski bir tersanenin ve daha birçok tarihi yapının kalıntılarına ev sahipliği yapıyor. Göcek Tersane Adası’na derin bir kanaldan geçerek ulaşılıyor. Bahsi geçen tarihi kalıntılar ise adanın Kış Limanı’nda yer alıyor. Adanın doğu tarafında kalan diğer koy ise Yaz Limanı olarak isimlendiriliyor. Burası demirlemeye elverişli ve oldukça korunaklı bir koy Göcek Tersane Adası, geçmişte Telandria olarak anılıyormuş. Bizans döneminde de, denizcilerin körfezdeki en güvenli sığınağı olmuş Tersane Adası. Lozan Anlaşması itibariyle, 1922 mübadelesinde ada boşaltılmak zorunda kalınmış ve sakinleri Yunanistan’a göç etmişler. 

BEDRİ RAHMİ KOYU: 1945 senesinde Halikarnas Balıkçısı ilk Mavi Yolculuğu başlattığında ekibin içinde Bedri Rahmi de vardı. Cumhuriyet sonrası devrin bilinen entellektüellerinden olan Bedri Rahmi Eyüboğlu, aynı zamanda bir deniz ve doğa severdi. Yapılan Mavi Yolculuklarda ( daha sonra İş Bankası yayınlarından çıkan Mavi Yolculuk Defterleri adlı kitapta hepsini toplamıştır ) birçok resim yapmıştır. 1974 de Göçek’e yapılan yolculuk sırasında Taşyaka koyunun kuzey yamacındaki büyükçe bir kayaya yaptığı balık resmi, hala her yıl onun izinden gidenler tarafından yenilenmekte ve yaşatılmaktadır. O günden sonra da Taşyaka büküne Bedri Rahmi’nin adı verilmiştir. Taşın üzerine ana çerçevesi balık gibi görünen, aslında içinde altı hayvanı tasvir ettiği bu resim koy girişinden de görülebilmektedir. Hemen taşın yanında çok tatlı bir kaynak suyu karışmaktadır denize. Tekneler ve yatlar zaman zaman su ikmali için de yanaşırlar buraya.

Kıyıda 20-25 teknenin barınabileceği büyüklükte bir tahta iskele, güzel bir lokanta, zamam zaman su ve herdaim elektrik vardır. Bükün kuzeybatı yamacında Lİkya kaya mezarlarından 4-5 tanesini görebilirsiniz. Bu taş lahitlerin yanından Göçek iç denizinin ve Fethiye körfezinin engin ve doyumsuz manzarası sizi bekler.

YASSICA ADALARI : Bazı denizcilik haritalarında Jessica Adaları olarak da yer alan bu adalar grubu Göcek Limanına en yakın demirleme yeri. Yassıca Adaları, Fethiye körfezinde en romantik günbatımını fotoğrafını alabileceğiniz yerlerden de birisi. Çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplanmış irili ufaklı adaların hemen önünde korunaklı ve sığ koylar, su sporları meraklılarına bir çok olanaklar sağlıyor.

Tlos ve Saklıkent Kanyonu

Hayal ederbilirmisiniz ki; kocaman bir dağ ortadan yarılmış ikiye ayrılmış ve buz gibi bir su kaynağının fışkırdığı bir kanyon. Aslına rastlanması zor bir doğa harikalarından biri de burada karşımıza çıkıyor. Burada yaklaşık 5 metrelik bir mesafesine gidebileceğimiz kanyona buz gibi akan suyun içinden karşıya geçmekle yaklaşık 14 km olan kanyonun içine doğru maceralı bir yürüyüş başlıyor. Şunu belirtmeliyiz ki suyun sıcaklığı yaklaşık 6 derece civarındadır. Buda bizi suda ayağımızın beş dakikadan fazla dayanılmasının mümkün olmadığını gösteriyor.Bu heyacan verici olduğu kadar bir o kadar da yorucu gezinin sonun da kanyonun hemen girişin de dışında suyun üzerine kurulmuş çardaklarda yorlunluğunuzu atabilir ve birşeyler içip karnınızı doyurabilirsiniz.

Fethiye Ölüdeniz Kayaköy Turu

Türkiye’nin turizmde tanıtım yüzlerinden biri Dalyan ise  ; New York , Londra ve Avrupa’nın en ünlü caddelerinde, en ünlü dergi kapaklarında yaz turizminin yıllardır kapak fotoğrafı olan Fethiye &Ölüdenizdir. Ölüdeniz de İztuzu Kumsalı gibi denizin yığdığı kumlarla oluşmuş bir doğal güzelliktir. Ölüdeniz’i görmeye gittiğinizde, Osmanlıdan kalma eski bir bir Rum Köyü yamaçlara inşa edilmiş evleri görmelisiniz. Fethiye’ye 10 km Ölüdeniz’e ise 8 km uzaklığında olan Kayaköy ilginç bir mimariye sahiptir.

http://www.denizlerden.com/?action=contents&page=content&catno=7&no=176

http://www.kozayatcilik.com/yassica-adalari.html

http://www.denizlerden.com/?action=contents&page=content&catno=7&no=260

http://4.bp.blogspot.com/-oH8SriOeTtA/U5o_XJncXTI/AAAAAAAABMI/_gN9i9qQtRc/s1600/eede81b62d62c34e9443c1f35f7a93c6_1300795805.jpg