Ekonomi

Dalyan ekonomisinin başında çiftçilik ,hayvancılık ve Turizm gelmektedir. Eski yıllarda turizm bu kadar keşfedilmeden önce ekonomi tarım ve hayvancılığa dayanıyordu. Uzun süren yaz mevsimi, uygun iklimi, zengin tabiî güzelliklerinden dolayı Dalyanda da turizm hızla gelişmiştir. Bu sebeple ekonominin büyük bir kısmı turizme kaymıştır.

 

Şifalı Kaplıca Suları, Çamur Banyoları,Tekne Turları, Plajları, Mağaraları, Kaunos antik kenti, Sörfçülük, Yelkencilik, Rafting, Şelaleri, Tüple Dalış Eğitimi, Konaklama Tesisleri ,Dünya’nın ilgisini çeken Caretta-Caretta Kaplumbağaları,Nil kaplumbağaları, nadir görülen Kuş türleri ,özel bitki türleri, meyve ve sebze bahçeleri, çiftlik evleri, şahane doğal güzelliği ile Dalyan Ülkemiz Turizmine katkı sağlamaktadır.

Turizmden sonra tarım ve özellikle narın faydalarının ortaya çıkışı, Dünya’nın narı tanımasıyla İhracatlarının başlamasından dolayı büyük nar tarlaları yapılmıştır .Nar ihracatlarının başlaması işsizliğin giderilmesine de katkı sağlamıştır.

Ayrıca dalyanda balıkçılık da ileri bir seviyededir.Tam anlamıyla bir havyar cennetidir. Dalyan kanallarında bulunan balık havuzlarından çıkan  balık ve havyar merkezlerinde üretilen havyar diğer şehirlere satılan su ürünlerinin de ekonomiye katkısı büyüktür.

KAYNAK :

http://www.mugladalyan.com/ekonomisi