İztuzu Plajı

Doğa harikası Dalyan İztuzu Kumsalı, Radar tepesinin eteğinden Dalyan Boğaz’ına kadar 5 bin 400 metre uzunluğundadır. Boğazın batısındaki Küçük Plaj kumsalını da ilave ederseniz, toplam uzunluk 6 kilometreyi aşmaktadır. Caretta Carettaların yumurtalarını bırakabilmelerine çok uygun olan ince  altın sarısı kumlu bu plajın Batı tarafına teknelerle, Doğu tarafına ise karayoluyla gidiliyor. Her iki tarafın da farklı özellikleri var. İki uçta 2 ayrı plaj tesisi var. Tekne ile gidilen  tarafın adı Dalyanağzı Plajı. Karayolundan ulaşılanın ise İztuzu Plajıdır. Kumsalın orta kısmı ise tamamen doğal haliyle sizi bekliyor. Bu kumsala Caretta Caretta (Loggerhead) türü deniz kaplumbağaları yumurta bıraktıkları için Mayıs’tan Eylül’e akşam 20.00’den sabah 08.00’e kadar plajdan yararlanamıyorsunuz. Plaj geceleri tamamen kaplumbağalara ve koruyuculara bırakılıyor.

İztuzu plajının dikkat çekici başka bir özelliği de bir tarafı tatlı su, bir tarafı da tuzlu su olan Akdeniz suyudur. Diğer bir tarafı da kanalı, denize bağlayan boğaz. Bu özelliği nedeniyle: dünyada eşi yoktur.

Dalyan iskelesinde bulunan teknelerle hareketinizden sonra , çok keyifli bir yolculukla  ortalama olarak 30 dakikada Dalyan ağzı plajına ulaşılıyor. Dalyan aslında denize çok yakın ama kanallar dolaşılarak gidildiği için plaja ulaşmak biraz uzun sürüyor. Tekneniz önce kaya mezarlarının önünden geçiyor. Dalyan’ın binalarının bittiği yerden itibaren delta başlıyor. Ana kanalı takip ederek, balıkların denize kaçmasını önleyen kapıya ulaşılıyor. Tekneler geçerken açılan kapıyı geçtikten sonra tam bir labirentin içine düşüyorsunuz. Keyifli bir doğa yolcuğunun sonunda nehir ile denizin birleştiği İztuzu kumsalna ulaşıyorsunuz. Kumsal, nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Caretta Carettaların en önemli üreme merkezlerinden birisidir.
Özel Çevre Koruma Bölgesi olduğu için plajda hiç bir yapı bulunmuyor. Var olan yapılar da yıkılmıştır. Burada konukların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sadece ahşaptan büfe, soyunma kabinleri, tuvaletler, sağlık kabini bulunuyor. Bir sürat teknesi de acil durumlar için bekletiliyor.
Caretta carettaların yumurtalarını bıraktıkları şezlongların sınırını belirten ağaç kazıklar ile iple belirlenen diğer sınır arasında güneşlenmenize izin verilmiyor. Genellikle deniz öğleden önceleri çarşaf gibi, öğlenden sonra ise dalgalı oluyor. İztuzu’na karayoluyla ulaşabilmek için ya özel aracınızı, ya da caminin yakınından hareket eden minibüsleri kullanmanız gerekiyor.
Yaralı deniz kaplumbağalarını, yumurtadan yeni çıkan bebek kaplumbağaları ve Kaptan June Deniz Kaplumbağalarını Koruma Vakfı’nı görmek, kaplumbağaları neden beslememeniz gerektiğini ve yengeçlerin neden gereğinden fazla avlanmaması gerektiğini öğrenmek için plajın güneydoğusunda bulunan Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi’ni (DEKAMER) ziyaret edibirsiniz. 
   İztuzu Plajı, Avrupa’nın en iyi 10 ve dünyanın en iyi 25 plajı arasında  yer almaktadır.İNGİLİZ The Times gazetesi, 6 aylık bir araştırmanın sonucunda doğa harikası, İztuzu Plajı’nı, “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı” ilan etti. The Times’ın internet sitesinde İztuzu ile ilişkin yapılan değerlendirmede, “İztuzu plajı Akdeniz’de ender rastlanan bir yer: çam ağaçlarıyla kaplı bir dağdan nehir ağzına uzanan, bir tek ev, dükkân veya otel görünmediği 4.5 kilometrelik altın kum” şeklinde yer vermiştir.

İztuzu plajının tarihi açıdan da bir özelliği bulunmaktadır.
3 bin yıllık tarihe sahip Kaunos antik kentinde yürütülen çalışmalar sırasında, 2 bin yıllık tuz sahası gün yüzüne çıkarılmıştır.
Muğla Üniversitesi ve Prof. Dr.Memet Cengiz Işık başkanlığındaki ekibin bölge de kazı çalışmaları sırasında İztuzu bölgesinde tuz üretilen 48 tava ortaya çıkarıldı. Bölgede yapılan kazı ve bilimsel çalışmalar da kent halkının tuz üretiminden büyük gelir elde ettiği anlaşılmıştır.
“Bilim dünyasına kazandırılan en önemli buluntu”dur. Kanallarla ayrılan üç tam ve yanlarda iki yarım parsel içinde 48 tuz tavası ile 4 kanal tespit edilmiştir. Kaunos tuzunun üretildiği tava ve kanallardan oluşan antik tuzla tesisinin, İztuzu kumsalı arkasında kalan İnceburun Tepesi arasındaki dar bir kumul üzerine yapılmıştır.2 bin yıl öncesinde kentteki tuz üretiminin sosyal ve ekonomik yaşamın vazgeçilmezleri arasında bulunmaktadır.

Avrupa’nın En İyi Açık Alanı, 2008 (The Times)
Avrupa’nın En İyi Plajı, 2011 (Zoover ve Meteovista)
Avrupa’nın En İyi 7. plajı, 2013 (Trip Advisor)

Kullanılan Kaynaklar :

http://www.renklikalem.com.tr/old/mugla/mugla10/files/assets/basic-html/page16.html
http://www.dalyaninfo.com/Dalyan/dalyan_iztuzu.html
http://baybelki.blogcu.com/iztuzu-plaji-dalyan/9831227
http://www.kaunostours.com/ContentLink.aspx?contpg=2
http://www.ntv.com.tr/turkiye/iztuzu-plaji-icin-bakanlik-devreye-girdi,Zxv6WqdBkkuyR-3P_GQsrw
http://dalyankonaklama.com/index.php/dalyanmenu/other-pages/iztuzu