Mavi Yengeç

Dalyan İztuzu Sahili, kaya mezarları, çamur banyoları ve Kaunos antik kentinden sonra mavi yengeciyle de turizme hizmet veriyor.
Crustacea’ların altındaki Portinidae ailesi içinde yer alan mavi yengecin dünyadaki ortak adı Callinectes sapidus. Yani ‘güzel (calli), yüzücü (nectes) ve lezzetli (sapidus)’ Öyle ki, mavi renginin ona verdiği güzelliğin yanında, deneyeler onu lezzeti ile de tanıyor. Atlantik Okyanusu ile Meksika Körfezi çevresinden gelen bu ilginç yengeç, özellikle Amerika’da ekonomik değeri en yüksek olan su ürünlerinin başında geliyor. Ayrıca  Çin, Tayland, Endonezya, Japonya, Filipinler, İspanya ve Fransa gibi ülkelerde önemli ölçüde tüketiliyor. Karapaks adı verilen ve yengecin tüm vücudunu üstten örten gösterişli kabuğun iki ucundan neredeyse 25 santimetreye kadar büyüyebilen bu canlı, alpha-crustacyanin adı verilen bir pigment sayesinde yeşilimsi mavi bir renge sahip. Isıl işleme tabi tutulunca, bu pigment değişim göstererek kırmızı-turuncu ve pembeye yakın bir hale  geliyor.
Protein zenginliği ve Afrodizyak etkisiyle bilinen ve tadındaki büyük lezzet nedeniyle son yıllarda tatilci ve turistlerin vazgeçemediği, mavi yengeç Dalyan’a gelenlerin gözdesi olmayı sürdürüyor. İztuzu Plajı’nın göl tarafı ile Alagöl bölgelerinde avlanan mavi yengeç Ülkemizde de Kuzey Ege’deki acı sulu lagünlere yerleştirilerek, Ege ve Akdeniz kıyılarına yayılması sağlanmıştır. Böylece popülasyonunu genişlemiştir.
Dalyan kanalımızda avlanan mavi yengeçler, büyüklüğüne göre cüzi bir miktar karşılığında çevredeki restoranlarda pişirilerek tatilcilere ve turistlere servis ediliyor. Aynı zamanda Dalyan kanalımızın doğal güzelliğini yakından görmek ve keyifli bir zaman geçirmek isteyen yabancı turistler kiralanan teknelerin içinde oltaları kullanarak mavi yengeç avlama turlarına katılabiliyorlar.
Mavi yengeçlerin neslinin tükenmemesi için avcıların kesinlikle dişileri avlamamaları dikkat çekici bir noktadır. “Dişiler erkeğe oranla daha lezzetli olmasına rağmen erkeğinden daha küçük boyda, sarımsı ve kıskaçları kırmızı oluyor”. Nesilleri tükenmemesi için avcılar yakaladıkları dişileri geri suya atıyorlar. Dalyan bölgesinde yakalanan yengeçler diğer bölgelere oranla daha büyük olduğundan lezzetleri de daha fazladır. Bunun neden ise yaşadıkları yerin denize yakın olması ve tatlı ile tuzlu suyun karıştığı yerde yaşamalarıdır. Bu lezzeti mutlaka tatmanızı tavsiye ederiz.

MAVİ YENGEÇ NASIL PİŞİRİLİR?
Tuzlu sudan alınan yengeçler sırtından üst kabuğu alınarak temizlenir. Tuzlu suda yıkanıp tencere içine ters bir şekilde yatırılır. Tencere içine ayrıca sarımsak, limon suyu, zeytinyağı konulur. Kısık ateşte ağzı kapalı bir şekilde 10-15 dakika bekletilir. Yengecin azlık ve çokluğuna göre üzerine su ilave edilir. Harlı ateşte tencerenin ağzı kapalı biçimde 5 dakika pişirildikten sonra servis yapılır. Diğer bir pişiriliş biçimi ise kömür ızgarasında kızartılan yengecin kabuğu bir makas yardımıyla kesilir ve kıskaç etleriyle birlikte tüketilir.  Yanına salata, limon ve isteğe göre alkollü yada alkolsüz içecek… Ve tabi müziği ve mehtabı da unutmamak gerekiyor.