SULTANİYE KAPLICALARI

İlçeye adını veren Köyceğiz Gölü’nün güneybatı kıyısında bulunan ve mineral değerleri açısından Türkiye’nin nadir kaplıcalarından biri olan Sultaniye Kaplıcaları, şifalı sularının yanında çamur banyosuyla da turistlerin ilgisini çekmektedir.

Kapalı ve açık havuzları bulunan Sultaniye Kaplıcaları’na turistler, Köyceğiz ve Dalyan’dan hareket eden yolcu tekneleri ile ulaşıyorlar. Kaplıcalara Köyceğiz ilçesinden de karayolu ile ulaşım sağlanıyor.

Yaz sezonunda günde yaklaşık 2 bin yerli ve yabancı turistin geldiği kaplıcalardaki çamur, cilt hastalıklarına iyi geldiği ve cildi güzelleştirdiği için “güzellik çamuru” olarak da adlandırılıyor.

Ölemez Dağı’nın eteklerinde yer alan Sultaniye Kaplıcaları’nın tarihi 2 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Yapılan kazı çalışmalarında Kaunos şehrinin bir kutsal alan olduğu ve şifa dağıtan bir merkez olduğu anlatılıyor. Çevredeki hastane kalıntıları da bunu doğruluyor. Ancak bu kalıntılardan çok azı günümüzde görülebilmektedir. Burada Roma ve Bizans dönemlerinde ünlü bir hastane bulunduğunu ve kapısında “Buraya ölüm giremez” diye levha asıldığını biliyoruz. Tarihi kaynaklar, eteğinden kaplıca suları fışkıran Ölemez Dağı’nın adının da bu hastane levhasından kaynaklandığını yazmaktadır. Ancak, bu hastanenin kalıntıları yavaş yavaş yok olmaktadır. Bir bölümü ise şimdiki kaplıcanın hemen önünde, Köyceğiz Gölü’nün sularının altındadır.

Çamur banyosu ve kaplıcaların 39-40 derece arasındaki sıcaklığı ve kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür, bromür, radon ve radyoaktif maddeler içerdiğinden mineral zenginliği oldukça yüksektir. Ayrıca her mevsim suyun sıcaklığı aynı derecede kalmaktadır. Tesisler içerisinde iki açık ve iki kapalı havuz ve 100 kişiyi barındırabilecek bungalov evler vardır. Sultaniye Kaplıcalarının her türlü romatizmal hastalıklara ve kadın hastalıklarını tedavi edici özelliği olduğu tespit edilmiştir.