Yöresel Yemekler

[URIS id=544]

Muğla – Dalyan Mutfağı
Zengin bitki örtüsünün oluşturduğu Muğla mutfağı, doğada yetişen her tür sebzeyi kullanmaya çalışmıştır. Genellikle zeytinyağlıların ağırlıkta olduğu bu mutfakta zengin et yemeklerine de rastlamak mümkündür.
Ege beslenmesinin genel özelliklerini Muğla mutfağında da görmek mümkün. Sebze ve yabanıl bitkiler, zeytinyağlılar yöre beslenmesinde önemli bir yer tutar. Bölge nüfusunun büyük bir kısmını oluşturan Yörükler arasındaysa beslenmenin temel öğeleri et ve süttür. Sebze kurutma, pekmez, reçel, tarhana, keşkek yapımına dayalı ev içi beslenme geleneği, toplumsal değişime koşut bir süreç izler. Seracılığın yörede yaygınlaşmasının ardından, meyve ve sebze üretimi pazara yönelik bir nitelik kazanmıştır.
Dalyan mutfağında sebzeler yaygın olarak tüketilir…
Salatalarda ve böreklerde çeşitli otlar kullanılır. Başlıca saymak gerekirse radika, devetabanı, sıra, ıspanak, ebegümeci gibi otlar yaygın biçimde kullanılır. Bu bitkilerden bazıları ise kurutulur ve kış için saklanır. Bölgede yaygın olarak kullanılan bitkilerden biri de bakladır. Öyle ki çiçek açmadan toplanan baklanın yapraklarından dahi salata yapılır. 
Yabani otlar daha çok kavrularak yenir. Kimi zaman bunların birçoğu bir arada kavrulur. Bu tür yemekler genel olarak “ot kavurması” olarak adlandırılır. Kazayağı,turp otu,tereotu,deniz börülcesi(geren),devetabanı, ebegümeci, ıspanak, kuzukulağı,sıra(arapsaçı) gibi bitkiler kavurmanın dışında da değişik biçimlerde tüketilir. Yağ, soğan ve salçayla hazırlanan sosla; ya da bulgur veya pirinçle pişirilir. Kimi zaman da üzerine ekşilik eklenir.
Sebze yemeklerinin başında bamya, börülce ,bezelye gelir. Bunlar genellikle zeytinyağlı olarak tüketilir. Baklagiller genel olarak etle birlikte pişirilir.
Bölgemiz matar ve çeşitleri açısından da çok zengindir. Özellikle çıntar mantarı Sonbaharda dağlarda ve nemli yerlerde yetişir. Protein yönünden yüksek değerlere sahip olması ve demir eksikliği tedavisinde önemli bir rolü olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda da lezzetini de göz ardı etmemek gerekir. Dalyan gibi bir cennette yaşamanın ve doğanın sunduklarından bu denli yararlanmak Dalyanda yaşayanları şanslı kılmaktadır.
Et yemeklerine gelince…
Kıyı beldesi olmasına karşın Muğla-Dalyan da balığa dayalı bir beslenme biçimi yaygın değildir. Tavuk, ciğer, et kavurması Dalyan mutfağında sık rastlanan et yemeklerini oluşturur.

Dalyanda düğün yemeklerimiz de çok özeldir. Geleneksel hale gelen düğün yemeklerinde Kuru Fasulye, Etli Nohut, Keşkek ve Yoğurtlama (Karışık Kızartma)vazgeçilmez yemeklerimiz arasındadır.

Muğla Dalyan yöresi yemekleri
Dalyanda sık rastlayacağınız yemeklerimizden bazıları;
(Çorbalar) Tarhana, arabaşı çorbası,üfeleme çorbası (et-balık); her tür balık ızgara ve buğulama,havyar, pirinçli balık,ekşili balık,ahtopot yahni,bedel kavurması,ekşili tavuk,tandır (sebze); hardal haşlaması, kabak çiçeği dolması, taze fasulye ekşilemesi, çıntar kavurması, börülce kavurma, deniz börülcesi(geren),ekşili biber, galli patlıcan, yoğurtlama(karışık kızartma) (tatlılar); pekmez, nar pekmezi, lokma, üzüm, domates, patlıcan, kabak,portakal,nar reçeli)(ekmekler); yufka ekmeği,bazlama ekmeği,somun ekmeği,mısır ekmeği, yöreye has mutfak kültürü ürünleri olarak tadılmaya değer lezzette yiyeceklerdir.

YEMEK RESİMLERİNİ ALDINDIĞI SİTELER

http://yemek.com/mugla-yemekleri/

http://yemektarifleri.xn--kadn-nza.net/deniz-borulcesi-salatasi/

https://www.sebzeyemekleri.org/etsiz-sebze-yemekleri/kabak-cicegi-dolmasi-tarifi

http://durme.blogspot.com.tr/2011/03/eksili-tavuk.html

http: http://www.cennetsofrasi.com/documents/c7fdntar__yabani_mantar__kavurma.html//www.tariflik.com/yo%C4%9Furtlu-kar%C4%B1%C5%9F%C4%B1k-k%C4%B1zartma-tarifi

http://www.elma-yanak.com/recipe/isirgan-otlu-gozleme/

http://www.renklikalem.com.tr/old/mugla/yemek/files/assets/basic-html/index.html#1 MUĞLA VALİLİĞİ (MUĞLA MUTFAĞI TANITICI YAYIN)T.C. BGHHGK

http://www.nihayet.com/nihayet-mutfak/tarhana-corbasi/